PABLO PICASSO ''1881-1973''

Her çocuk bir sanatkardır. Sorun, çocuk büyüdükten sonra bile, onun nasıl sanatkar kalabileceğidir.


         Pablo Picasso tam adı ''Diego José Francisco de Paula Juan Nepomuceno María de los Remedios Cipriano de la Santísima Trinidad Ruiz y ''  
Sanatçı;

25 Ekim 1881’de  Güney İspanya kıyılarında Malaga’da doğdu.
>1895'te Barcelona Güzel Sanatlar Okulu'na girdi.
>1900'te  arkadaşı Carlos Casagemas ile birlikte Paris’e gelmiştir.(Carlos daha sonra mutsuz biten bir aşk yüzünden kendini öldürmüştür.)
Bu dönemde Paris    dünyanın resim başkenti olarak ün salmıştı.
>Pariste o dönemde izlenimci bir yaklaşım hakimken Pablo Picasso bu etkileri başlangıçta yaşamaktaydı fakat sonraları kendi resim biçemini geliştirdi.
>1901-04’lerde yapıtlarında sıradan insanların,sirk palyaçolarının ve akrobatlarının resimlerini yapmakla geçiriyordu.Sanatçı;kentlerdeki yaşam kadar,sirk yaşamı da ilgisini çekiyordu.Bu yaşamın hüznünü yansıttığı için Mavi Dönem de denmektedir.
>1907’den sonra Sanatçı tablolarında geometrik şekilleri kullanarak,üç
 boyutlu bir nesneyi iki boyutlu yüzeyde göstermeye başlamıştır.
Pablo Picasso, Le Moulin de la Galette,1900, 

The Solomon R. Guggenheim Museum, New YorkPierre-Auguste Renoir, 

Le Moulin de la Galette, 1876,

oil on canvas, Musee d'Orsay, Paris

Avignonlu Kızlar

Le Bordel(Genelev)


Les Demoiselles d'Avignon

243.9cm x 233.7cm

Museum of Modern Art/New York


1907’ de Pablo Picasso resim sanatının son 500 yıldaki tüm kurallarına karşı gelerek Avignonlu Kızlar adlı tabloyu yapmıştır.Dönemin buluşları kadar önemli bir etkiye sahipti bu tablo.Çünkü Rönesans geleneğini yıkarak Kübizm ve Modern sanatın doğuşunu simgelemekteydi.Sanatçı,bu tabloyu yapabilmek için tam 809 tane taslak yapmıştır.Sanatçı sadece birkaç yakın dostuna göstermeye cesaret edebilmiştir.Tablo meraklısı bir Rus’’Fransız sanatı adına ne büyük kayıp!’’ diye yorumda bulunmuştur.Geleneksel perspektiften vazgeçerek,5 çıplak kadın figürü kullanmıştır.Farklı noktalardan bakıldığında göründüğü şekilleri üst üste getirerek restmetmiştir.Bu tablo da ayrıca Afrika sanatının etkisi figürlerin maskeyi andıran yüzlerinden anlaşılmaktadır.

Guernica

1937

349X776 cm

Tuval Üzerine Yağlı Boya

Museo Reina Sofia,

                                                                                                                   Madrid,İspanya

Guernica İspanya’da bir kasabadır. Franco, Nazi ve faşist İtalyan kuvvetlerinin yeni uçaklarını Guernica üzerinde test etmesi için izin vermiş ve bombardıman başlamıştı... Bombardıman sonrası kasabada büyük bir katliam yaşanmış, o güne kadar görülmemiş şiddette olan bombalamalar Guernica'yı yerle bir etmişti.Guernica Bombalanması'nın çoğunluğunu Alman hava kuvveti üstlenirken, İtalyan hava kuvvetinin de yardımı olmuş ve kasaba üç gün boyunca yanmıştır. Beş bin nüfusa sahip Guernica'da 1654 kişinin öldüğü ve çok sayıda sivilin yaralandığı kayıtlara geçmiştir. 26 Nisan 1937'de gerçekleşen Guernica Bombanması'nın haberi kısa sürede Paris'e ulaşmış ve Paris'te yaşayan Picasso da memleketindeki bu olayı gazeteden öğrenmiştir.Bu nedenle kendi memleketi Malaga’dan yüzlerce kilometre uzaktaki Guernica’da yaşananları bir şekilde ifadeye kavuşturmalıydı. Bir şekilde anlatmalıydı savaşın yıkıcılığını, yaşanan katliamı, bombaların yaktığı ateşte yanan insanlığı. Anlatmalıydı Guernica’yı. Ve bunun için Balzac’ın öyküsünün de geçtiği Rue de Grands Augustins’de kiraladığı atölyede mayıs ayında beyazın yerine adım adım siyah ve gri tonları geçiyordu. Renksiz olacaktı Guernica. Çünkü solgun mavi ölmüştü. Geriye savaşın siyahlığı ve küllerin rengi kalmıştı.Guernica'nın bombalanmasını öğrendiğinde etkisinde kalan Picasso, duygularını resme yansıtmış ve 2 ay kadar kısa sürede tabloyu bitirmiştir.Yağlı boyayla yapılmasına rağmen siyah, beyaz ve gri renkleri barındıran Guernica, gazete fotoğraflarına benzer bir hava yakalamış ve savaşın sebep olduğu cansızlığı vermiştir.
Guernica‘da, acı çeken insanlar ve hayvanlar ile kaos içindeki yıkılmış binalar betimlenmiştir.
 • Bütün sahne bir odanın içindedir, sol tarafta yer alan büyük gözlü boğa, kucağındaki ölü çocuğa ağlayan bir kadının üzerinde durur.
 • Resmin merkezinde acı içinde yıkılmak üzere olan, mızrakla vurulmuş bir at bulunur. Atın burnu ve üst dişleri, bir insan kafatası şeklindedir.
 • Atın altında bir askerin parçalanmış cesedi vardır. Asker, üzerinde çiçeklerin büyüdüğü kırılmış bir kılıç tutmaktadır.
 • Acı çeken atın üzerinde, göz şeklindeki çıplak bir ampul parlamaktadır.
 • Atın sağ üst tarafında, bu vahşi sahnelere tanıklık ederek camdan içeri girmekte olan, korku dolu bir kadın figürü vardır. Kadın, elinde yanan bir gaz lambası taşır.
 • Korku içindeki bir başka kadın sağdan yalpalayarak merkeze doğru ilerlemektedir. Kadın, parlayan ampüle boş gözlerle bakmaktadır.
 • Boğanın, atın ve çocuk için ağlayan kadının dilleri olarak çizilmiş olan hançerler çığlıkları simgeler.
 • Sağ uçta, dehşet içinde kollarını kaldırmış bir adam, yukarıdan ve aşağıdan ateşlerle sarılmıştır.
 • Resmin sağ ucunda, açık bir kapıyla sonlanan siyah bir duvar vardır.
Katıldığı bir sergide Alman bir general Picasso’ya yaklaşır ve sorar;
''Bu tabloyu siz mi yaptınız'' 
Picasso’da;
''Hayır, siz yaptınız'' der.


Sanatçının Bazı Heykelleri;

Woman in the Garden

1929 -1930

Bir bisiklet gidonu ile selesinden oluşturulmuştur.

https://www.youtube.com/watch?v=huZQ3FbO27Q1
Of Comments 1
 1. Admin
   So good. Thats aloot  blush 
Add comment
Name:*
E-Mail:


reload, if the code cannot be seen
(↑) Write code
www.northkoala.com
Attantion! No have any attantion...
Famous Quotes for you

"Many of life's failures are people who did not realize how close they were to success when they gave up." -Thomas A. Edison


Last Sharing newsnew

Bebeto Ürün Teşhir Standı

Uygun Fiyata magaza

Alula Shop teamplate for

Follow us
Flag's Cloud
Flag Counter

WELLCOME TO NORTHKOALA.COM!

Sign in for a closer look at the website
Regstration
Create your own account!

Regster
Sign in
Already registered? Very nice, just sign in!

Enter Website