Klasikçilik
Klasikçilik

Pek çok Rönesans sanatçısı Ortaçağ'ın kültürel çöküşüne tanık olurken kendisini bundan uzak tuttu. Bunun yerine, ulaştıkları başarıyı yalnızca taklit etmek değil aşmak için de antik Yunan ve Roma sanatı üzerine çalıştılar.Bu,klasik Yunan ve Roma değerlerine duyulan tipik, genel bir hayranlıktı.

Orantı;simetri;oran;sentez;mit;bilimsellik 

  ATİNA OKULU RAFFAELLO
Klasik dünyanın en önemli felsefe merkezi


Klasik geçmişin etkisi,sanatın bütün alanlarında kendini hissettirdi.Rönesans sanatçıları mimarlıkta, heykelde ya da resimde Klasik sanat ve mimarlıkta gördükleri tutarlı tasarım ilkeleriyle oluşturulmuş yapıtlar yaratmayı amaç edindiler.Rönesans Klasikçilik'i aynı zamanda Klasik mitoloji ve tarihten alınan temaların yeniden doğuşuyla da karakterizedir.Resimde Masaccio mekânın betimlenişinde perspektifin tutarlı kullanımıyla devrim yarattı.Klasik motifleri almanın ötesine geçerek, Klasik ilkeler temelinde çalışma konusunda bilinçli bir çaba gösterdi. Donatello, heykele benzer katkıyı yaptı. "Davut" heykeli antikiteden beri yapılan ilk serbest duruşlu çıplak erkek heykelidir. Her ne kadar gerçekte hangi Klasik miti ifade ettiğine ilişkin bir tartışma sürse de, çağdaşları onu canlı insan görünümü ve güçlü hareket duygusu nedeniyle övgüyle karşıladılar.Bazılarına göre Davut Argus'un kesik başını taşıyan Merkür'dür.

Donato di Niccolo di Betto Bardi
DAVUD

Orta çağ geçmişiyle olan en çarpcı,kopuş,öncelikle Gotik mimarlığı terk edin Klasik mimarlık sözlüğünü yeniden kuran Rönesans mimarları,özellikle de Brunelleschi ve Alberti tarafından gerçekleştirildi.Mimarlar,İtalya'nın hâlâ ayakta olan çok sayıdaki Klasik yapısını incelediler,bunların yalnızca üslup özelliklerini taklit etmeyip,yapım tekniklerinin dayandığı ilkeleri de yeniden canlandırdılar.

Brunelleschi ve Alberti, yapılarını,bütünlüklü,simetrik bir tasarım yaratmak ülküsüyle matematiksel orantılara dayanarak tasarladılar.Yapılarının çoğu doğrudan Klasik yapılardan esinlenilmiş ya da onların maketine dayanılarak yapılmıştı.Bramante'nin Roma'daki Tempietto'su (1502-11) Roma dönemine ait Muzaffer Herakles Tapınağı esas alınarak modellenmişti.

Bir başka mimar Sebastiano Serlio, Klasik mimarlığın ilkelerini öylesine kapsamlı bir sisteme bağladı ki,bu çalışma,ardından gelen sayısız mimar kuşağı için Klasik mimarlığın standartlarının tanımlayıcısı oldu.

Bramante ve Alberti, insanın en yüksek düzeyde ifadesini bulduğu doğanın, kendi yaratılarımız için de anlayabileceğimiz ve uygulayabileceğimiz, mantığa dayanan yasalar tarafından yönetildiği biçimindeki Klasik inancı yeniden canlandırdılar.


4
Add comment
Name:*
E-Mail:


reload, if the code cannot be seen
(↑) Write code
www.northkoala.com
Attantion! No have any attantion...
Famous Quotes for you

"If you look at what you have in life, you'll always have more. If you look at what you don't have in life, you'll never have enough." -Oprah Winfrey


Last Sharing newsnew

Bebeto Ürün Teşhir Standı

Uygun Fiyata magaza

Alula Shop teamplate for

Follow us
Flag's Cloud
Flag Counter

WELLCOME TO NORTHKOALA.COM!

Sign in for a closer look at the website
Regstration
Create your own account!

Regster
Sign in
Already registered? Very nice, just sign in!

Enter Website