Bilgisayar korsanları ve yırtıcılar

Bilgisayar korsanları ve yırtıcıları bilgisayar güvenliğine nasıl bir tehdit oluşturur?
İnsanlar bilgisayar değil, bilgisayar tehditleri oluştururlar. Bilgisayar yırtıcıları, kendi kazanımları için başkalarını mağdurlar. İnternet'e ve PC'nize yırtıcı bir erişim verin - ve güvenliğiniz için oluşturdukları tehdit katlanarak artar. Bilgisayar korsanları, çoğu zaman sizin bilginiz veya rızanız olmadan tehlikeli yazılımlar yükleyerek, bilgi çalmak, değiştirmek veya yok etmek için bilgisayar sistemlerine giren yetkisiz kullanıcılardır. Akıllı taktikleri ve ayrıntılı teknik bilgisi, onların gerçekten sahip olmalarını istemediğiniz bilgilere erişmelerine yardımcı olur.

Bilgisayar korsanları ve yırtıcıları beni nasıl bulur?
İnternete bağlı bir bilgisayarı kullanan herkes bilgisayar korsanlarının ve yırtıcıların oluşturduğu tehditlere karşı hassastır. Bu çevrimiçi kötüler, bilgisayarınıza tehlikeli bir kötü amaçlı yazılım göndermek ve bilgisayar güvenliğinizi tehlikeye atmak için genellikle kimlik avı dolandırıcılığı, istenmeyen e-posta veya anlık ileti ve sahte Web siteleri kullanır. Bilgisayar korsanları, bir güvenlik duvarıyla korunmuyorsanız, bilgisayarınıza ve özel bilgilerinize doğrudan erişmeyi deneyebilir. Sohbet odası görüşmelerinizi de izleyebilir veya kişisel Web sayfanızı görebilirler. Genellikle sahte bir kimlikle gizlenmiş olan avcılar, hassas kişisel ve finansal bilgileri açığa çıkarmak için sizi cezbedebilir veya daha da kötüsü olabilir.

Bilgisayar korsanları ve yırtıcıları bana ne yapabilir?
Bilgisayarınız internete bağlıyken, bilgisayar korsanının bilgisayarınıza yüklediği kötü amaçlı yazılım, kişisel ve finansal bilgilerinizi kendi bilginiz veya rızanız olmadan sessizce iletir. Ya da, bir bilgisayar yırtıcı, farkında olmadan ortaya çıkardığınız özel bilgiler hakkında bilgi verebilir. Her iki durumda da şunları yapabilirler:

Kullanıcı adlarınızı ve şifrelerinizi ele geçirin
Paranı çal ve adında kredi kartı ve banka hesaplarını aç
Kredinizi mahvetmek
Yeni hesap Kişisel Kimlik Numaraları (PIN) veya ek kredi kartları isteme
Satın al
Kendilerini veya yetkilendirilmiş bir kullanıcı olarak kontrol ettikleri bir takma ad ekleyin. Böylece kredinizi kullanmak daha kolay olur
Nakit avans elde edin
Sosyal Güvenlik numaranızı kullanın ve kötüye kullanın
Bilgilerinizi yasadışı veya yasa dışı amaçlar için kullanacak diğer taraflara satma
Yırtıcılar ciddi bir fiziksel tehdit oluşturabilir. Çevrimiçi bir “arkadaş” ya da şahsen tanışmayı kabul ettiğinizde çok dikkatli olun.

Nasıl bileceğim?
Kişisel hesaplarınızın, kredi kartlarınızın ve belgelerinizin doğruluğunu kontrol edin. Açıklanamayan işlemler var mı? Şüpheli veya yetkisiz değişiklikler? Eğer öyleyse, yırtıcı ya da bilgisayar korsanları tarafından kurulmuş tehlikeli bir yazılım zaten gizleniyor olabilir.

Bilgisayar korsanları ve yırtıcıları hakkında ne yapabilirim?
Kendinizi bilgi ve kaynaklarla donattığınızda, bilgisayar güvenlik tehditleri konusunda daha akıllısınız ve tehdit taktikleri konusunda daha az savunmasız kalıyorsunuz. Hacker'lar ve yırtıcılar eşit derecede ciddi ama çok farklı tehditler veriyorlar.

Bilgisayarınızı bilgisayar korsanlarından ve yırtıcılardan korumak için:

Kişisel hesapların doğruluğunu sürekli olarak kontrol edin ve hemen tutarsızlıklarla uğraşın.
Sohbet odaları girerken veya kişisel Web sayfalarını gönderirken çok dikkatli olun
Kişisel Web sayfalarında yayınladığınız kişisel bilgileri sınırlayın
Çevrimiçi “arkadaşlar” veya yırtıcı davranışlar için tanıdıklar tarafından istekleri dikkatlice izleyin
Kişisel ve finansal bilgileri çevrimiçi konuşmalardan uzak tutun
Çevrimiçi bir “arkadaş” ya da şahsen tanışmayı kabul ettiğinizde çok dikkatli olun.
Bilgisayarınızı hemen bilgisayar korsanlarından korumak için şu adımları izleyin:
2 yönlü güvenlik duvarı kullanın
İşletim sisteminizi düzenli olarak güncelleyin
Tarayıcı güvenlik ayarlarınızı artırın
Şüpheli Web sitelerini kullanmaktan kaçının
Sadece güvendiğiniz sitelerden yazılımı indirin. Ücretsiz yazılımı ve dosya paylaşım uygulamalarını indirmeden önce dikkatlice değerlendirin.
Güvenli e-posta protokolü uygulayın:
Bilinmeyen gönderenlerden mesaj açma
Spam olduğundan şüphelendiğiniz iletileri hemen silin
PC'nizde yüklü en iyi güvenlik yazılımı ürünleri olduğundan emin olun:
Antivirüs koruması kullan
Casus yazılım önleme koruması edinin
Korumasız bir bilgisayar, bilgisayar korsanları ve yırtıcılar için açık bir kapı gibidir. Bir adım daha ileri almak için, gelen e-posta veya IM mesajlarını taramak için bir spam filtresi veya ağ geçidi kullanarak bilgisayarınızı bilgisayar korsanlarından koruyun. Webroot Spy Sweeper® ve Webroot Internet Security Essentials gibi ürünler, PC'nize girmeden önce tehlikeli zararlı yazılımları engeller, bilgisayarınızın olası her girişinde durma koruyucusunu ve en zararlı ve sinsi suşları bile girmeye çalışan herhangi bir casus yazılımı veya virüsü yok eder. Ücretsiz casus yazılım ve antivirüs karşıdan yüklemeleri mevcut olsa da, yeni kötü amaçlı yazılım suşlarının sürekli saldırılarına ayak uyduramazlar. Önceden tespit edilemeyen kötü amaçlı yazılım türleri genellikle en fazla hasarı yapabilir, bu nedenle en güncel ve garantili korumaya sahip olmak kritik önem taşır.

0
Add comment
Name:*
E-Mail:


reload, if the code cannot be seen
(↑) Write code
www.northkoala.com
Attantion! Corona virus Countrys: Africa: Algeria Burkina Faso Cameroon Democratic Republic of Congo Nigeria Senegal South Africa Togo ---- Americas: Argentina Bolivia Brazil Canada Chile Colombia Costa Rica Dominican Republic Ecuador French Guiana Guadalupe Honduras Jamaica Martinique Mexico Panama Paraguay Peru United States -- Eastern Mediterranean: Afghanistan Bahrain Egypt Iran Iraq Jordan Kuwait Lebanon Morocco Oman Pakistan Qatar Saudi Arabia Tunisia United Arab Emirates Europe Albania Andorra Armenia Austria Azerbaijan Belarus Belgium Bosnia and Herzegovina Bulgaria Croatia Cyprus Czechia Denmark Estonia Finland France Georgia Germany Gibraltar Greece Holy See (Vatican City) Hungary Iceland Ireland Israel Italy Latvia Liechtenstein Lithuania Luxembourg Malta Moldova Monaco Netherlands North Macedonia Norway Poland Portugal Romania Russia San Marino Serbia Slovakia Slovenia Spain Sweden Switzerland Turkey Ukraine United Kingdom South-East Asia Bangladesh Bhutan India Indonesia Maldives Nepal Sri Lanka Thailand Western Pacific Australia Brunei Darussalam Cambodia China Hong Kong Japan Macau Malaysia New Zealand Philippines Republic of Korea Singapore Taiwan Vietnam
Famous Quotes for you

"You miss 100% of the shots you don't take." -Wayne Gretzky


Last Comments
Follow us
Flag's Cloud
Flag Counter

WELLCOME TO NORTHKOALA.COM!

Sign in for a closer look at the website
Regstration
Create your own account!

Regster
Sign in
Already registered? Very nice, just sign in!

Enter Website