Cooperation Google Google Google Google
En İyi Uzay – Uzaylı Konulu 100 Film Listesi ve Önerileri

En İyi Uzay – Uzaylı Konulu 100 Film Listesi ve Önerileri

En iyi uzay filmleri, izleyicileri farklı dünyalarla ve varlıklarla buluşturmaya devam ediyorlar. Hem uzayın keşfedilmemiş ürkütücü güzelliklerini hem de dış dünyalara ait uzaylıları konu alan filmler, izleyenlerin ufkunu daha da genişletmeyi başarıyorlar. İşte konuları ve görselleriyle uzay filmleri;


Bir yandan etkileyici konularıyla ufkumuzu açan, bir yandan da olağanüstü görselleriyle izleyenleri büyülemeyi başaran uzay temalı filmler hakkında 55 maddelik dev bir liste hazırladık. Evrenin hem muhteşem hem de korkutucu güzelliğini şaşkınlık yaratan efektlerle gözler önüne seren bu yapımlar, bazen ise dost ya da düşman uzaylıların yaşantılarını da konu ediniyorlar. Birçok türü bünyesinden barındıran bu etkileyici yapımların neredeyse her biri bilim kurgu filmleri listesine de adlarını yazdırıyorlar.
Kainatın büyüleyiciliğinin yanı sıra kimi zaman dost kimi zaman düşman olan uzaylıları konu alan en iyi filmler olarak da karşımıza çıkıyorlar. Genellikle dünyamızın bu varlıklar tarafından istila edilişini ve insanlığın bu duruma karşı vermiş olduğu mücadeleyi konu edinen filmler, içerdikleri aksiyon sahneleriyle de hayranlık uyandırıyorlar. Şimdi şaşkınlık yaratan bu uzay konulu en iyi filmler listesini huzurlarınıza getiriyoruz.
İşte karşınızda en iyi uzay filmleri;

En İyi Uzay Filmleri Listesi – IMDb Puanına Göre Sıralaması

En İyi Uzay Filmleri Listesi - IMDb Puanına Göre SıralamasıEn iyi 55 uzay filminden oluşan listemizin IMDb puanlarına göre düşükten yükseğe doğru sıralandıklarını belirtmeden geçmeyelim. Ayrıca listemizi uzay ve uzaylı konulu olmak üzere iki bölüme ayırdık. Sizleri daha fazla sabırsızlandırmadan, en iyilerden oluşan listemize başlıyoruz.

Uzay Konulu En İyi Filmler Listesi – IMDb Puanına Göre Sıralaması

Uzayın güzelliğine gizlenmiş tehlikeleri konu alan en iyi 16 filmden oluşan listemize sığdıramadığımız Gattaca, Ufuk Faciası (Event Horizon) ve Jüpiter Macerası (Europa Report) filmlerini de ekleyebilirsiniz.

16. Elysium

IMDb Puanı: 6,6
Elysium2013 yılında vizyona giren ve bir Neil Blomkamp filmi olan Elysium; bilim kurgu, aksiyon ve gerilim türlerinin harmanından oluşuyor. Konusuyla da hayranlık uyandıran bu film; Matt Damon, Jodie Foster, Sharlto Copley ve Diego Luna gibi usta oyuncuların yanı sıra Narcos dizisinin yıldızı Wagner Moura’yı da kadrosunda barındırıyor.

15. Armageddon

IMDb Puanı: 6,6
ArmageddonGüçlü kadrosuyla döneme damgasını vuran bir diğer uzay filmiyle daha listemize devam ediyoruz. Michael Bay yönetiminde 1998 yılında gösterime giren Armageddon, bütünüyle izleyicilerin beğenisini kazanmıştı. Bruce Willis, Ben Affleck, Liv Tyler, Steve Buscemi, Billi Bob Thornton, Owen Wilson ve en iyi hapishane filmlerinden Yeşil Yol’un beğenilen ismi Michael Clarke Duncan gibi daha birçok başarılı oyuncu da bu yapımın kadrosunda bulunuyordu.

14. Uzay Yolcuları (Passengers)

IMDb Puanı: 7,0
Uzay Yolcuları (Passengers)2016 yılının en iyi uzay filmleri arasında yer alan Uzay Yolcuları (Passengers), konusuyla merak ve hayranlık uyandırmayı başarmıştı. Ayrıca görselleri ve müzikleriyle de Oscar’a aday olarak gösterilen bu Morten Tyldum filmi; Jennifer Lawrence, Chris Pratt, Michael Sheen, Laurence Fishburne ve Andy Garcia gibi başarılı oyunculardan oluşan kadrosuyla da sinemaseverleri meraklandırmıştı.

13. Yıldız Geçidi (Stargate)

IMDb Puanı: 7,1
Yıldız Geçidi (Stargate)Roland Emmerich imzalı başyapıtlardan biri olan Yıldız Geçidi (Stargate), belki de türünün ilk ve en başarılı örneklerinden de bir tanesiydi. 1994 yılında vizyona giren ve sonrasında benzersiz bir efsaneye dönüşen bu yapımın oyuncu kadrosunda ise Kurt Russell, James Spader, Jaye Davidson, Alexis Curtis ve Mili Avital gibi isimler yer alıyordu.

12. Kaynak (The Fountain)

IMDb Puanı: 7,3
Kaynak (The Fountain)Daraltılan bütçesine ve değişen başrollerine rağmen, izleyicilerin beğenisini kazanmayı başaran 2006 yapımı Kaynak (The Fountain) filmi, Darren Aronofsky tarafından yazılıp yönetilmişti. Başlangıçta Brad Pitt ve Cate Blanchett ikilisinin başrollerinde oynaması beklenen bu yapım, bütçe sıkıntısına rağmen; Hugh Jackman ve Rachel Weisz gibi güçlü bir oyuncu kadrosuna sahipti.

11. Gün Işığı (Sunshine)

IMDb Puanı: 7,3
Gün Işığı (Sunshine)Alex Garland tarafından yazılıp; Trainspotting, Slumdog Millionaire, 127 Saat ve korku filmlerinden 28 Gün Sonra gibi başarılı yapımlara imza atan Oscar ödüllü Dany Boyle tarafından yönetilen başarılı bir uzay filmiyle listemize devam ediyoruz. 2007 yılında gösterime giren Gün Işığı (Sunshine), konusu, görselleri ve oyuncu kadrosuyla da hayranlık uyandırmıştı.     

10. Mesaj (Contact)

IMDb Puanı: 7,4
Mesaj (Contact)Cosmos başta olmak üzere birçok belgesele imza atmakla kalmayıp, bilime yapmış olduğu katkılarla dünyanın en tanınmış gökbilimcisi ve astrobiyologu olan Carl Sagan eserinden uyarlanmış etkileyici bir uzay filmiyle listemize devam ediyoruz. Robert Zemeckis yönetiminde 1997 yılına damgasını vuran Mesaj (Contact) filmi; Jodie Foster, Matthew McConaughey, William Fichtner ve John Hurt gibi usta oyunculardan oluşan kadrosuyla da fark yaratmıştı.

9. Gerçeğe Çağrı (Total Recall)

IMDb Puanı: 7,5
Gerçeğe Çağrı (Total Recall)2012 yılında yeniden çekilen 1990 yapımı Gerçeğe Çağrı (Total Recall), dönemin En İyi Görsel Efekt Oscar’ının kazananı olmuştu. Paul Verhoeven tarafından çekilen bu film; Arnold Schwarzenegger, Sharon Stone, Michael Ironside ve Ronny Cox gibi efsaneleri de bünyesinde barındırıyordu. Philip K. Dick’in kısa hikayesinden uyarlanan bu yapım da sinema tarihini değiştirmeyi başaran etkileyici uzay filmlerinden bir tanesidir.

8. Apollo 13

IMDb Puanı: 7,6
Apollo 131970’lerde meydana gelen gerçek bir hikayenin dramatikleştirilmiş hali olan 1995 yapımı Apollo 13, En İyi Film Kurgusu Oscar’ı başta olmak üzere, Akademi Ödülleri’ne damgasını vurmayı başarmıştı. Ayrıca dönemin En İyi Film Oscar’ına da aday olarak gösterilen bu Ron Howard filmi; Tom Hanks, Kevin Bacon, Bill Paxton ve Ed Harris gibi usta oyuncuları da kadrosunda barındırıyor.

7. Yerçekimi (Gravity)

IMDb Puanı: 7,8
Yerçekimi (Gravity)Özellikle de görselleriyle son yılların en iyi uzay filmlerinden biri olan Yerçekimi (Gravity)2013 yılının en beğenilen Oscar ödüllü yapımları arasına da adını yazdırdı. Alfonso Cuaron’un yönetmen koltuğunda oturduğu bu bilim kurgu gerilim filmi; Sandra Bullock, George Clooney ve Ed Harris gibi usta isimlerden oluşan kadrosuyla da beğeni topladı.

6. Ay (Moon)

IMDb Puanı: 7,9
Ay (Moon)Fantastik filmler arasında yer alan Warcraft ve Yaşam Şifresi gibi yapımlara da imza atan Duncan Jones’un ilk uzun metrajlı filmiyle listemize devam ediyoruz. Sam Rockwell, Kevin Spacey ve Kaya Scodelario gibi birbirinden başarılı oyunculardan oluşan kadrosuyla, kısıtlı bütçesine rağmen takdir toplayan 2009 yapımı Ay (Moon) da en iyi uzay filmleri arasına adını yazdırıyor.

5. Marslı (The Martian)

IMDb Puanı: 8,0
Marslı (The Martian)Tüm zamanların en iyi bilim kurgu kitapları arasında yer alan Andy Weir romanı Marslı (The Martian), 2015 yılında beyazperdeye uyarlandı ve en beğenilen uzay filmlerinden biri haline geldi. Ridley Scott yönetmenliğinde vizyona giren bu yapım, görsellerinin yanı sıra Matt Damon, Jessica Chastain ve Chiwetel Ejiofor’dan oluşan güçlü oyuncu kadrosuyla da hayranlık uyandırmayı başardı.

4. Solaris

IMDb Puanı: 8,1
SolarisBir diğer roman uyarlaması olan Solaris de en iyi uzay konulu filmler arasına adını yazdırıyor. Stanislaw Lem eserinin, ünlü ve başarılı yönetmen Andrey Tarkovski tarafından beyazperdeye uyarlanmış hali olan bu yapım, konusuyla da hayranlık uyandırmayı başarıyor. Filmin başrollerinde ise Natalya Bondarçuk, Donatas Banionis ve Anatoly Solonitsyn gibi isimler yer alıyor.

3. Bıçak Sırtı (Blade Runner)

IMDb Puanı: 8,2
Bıçak Sırtı (Blade Runner)6 Ekim 2017’de Bıçak Sırtı 2 (Blade Runner 2049) adındaki devam filmiyle yeniden izleyicileri büyülemeyi hedefleyen 1982 yapımı Bıçak Sırtı (Blade Runner), türünün öncülerinden biri olarak listemizde yer alıyor. Yine Philip K. Dick’in önemli eserlerinden birinin Ridley Scott tarafından sinemaya uyarlanmış hali olan bu yapım da Harrison Ford, Sean Young ve Daryl Hannah gibi güçlü oyuncuları kadrosunda barındırıyor.

2. 2001: Bir Uzay Destanı (2001: A Space Odyssey)

IMDb Puanı: 8,3
2001: Bir Uzay Destanı (2001: A Space Odyssey)Günümüzün uzay temalı en iyi filmlerine öncülük yapan 2001: Bir Uzay Destanı (2001: A Space Odyssey), 1968 yılında gösterime girmişti. Unutulmaz filmler arasında yer alan birçok yapımın da yönetmeni olan Stanley Kubrick imzalı bu film; Arthur C. Clarke başta olmak üzere, Keir Dullea, Gary Lockwood ve William Sylvester gibi güçlü oyunculardan oluşan kadrosuyla da efsaneleşmeyi başarıyor.

1. Yıldızlararası (Interstellar)

IMDb Puanı: 8,6
Yıldızlararası (Interstellar)Gelmiş geçmiş en iyi uzay filmleri arasında ilk sıralarda gösterilen 2014 yapımı Yıldızlararası (Interstellar), daha şimdiden efsaneler arasına adını yazdırıyor. Christopher Nolan imzalı bu Oscar ödüllü yapım, beyin yakan konusunun dışında; Matthew McConaughey, Anne Hathaway, Jessica Chastain, Matt Damon ve Michael Caine gibi usta oyunculardan oluşan kadrosuyla da hayranlık uyandırıyor.

Uzaylı Konulu En İyi Filmler Listesi – IMDb Puanına Göre Sıralaması

39. Kehanet (Knowing)

IMDb Puanı: 6,2
Kehanet (Knowing)Ryne Douglas Pearson eserinin 2009 yılında ünlü yönetmen Alex Proyas tarafından sinemaya uyarlanmış hali olan Kehanet (Knowing), konusuyla sinemaseverlerde merak uyandırmayı başarmıştı. Ayrıca Nicolas Cage ve Rose Byrne gibi iki güçlü oyuncuyu da bünyesinde barındıran bu yapım, vizyona girdiği dönem oldukça adından söz ettirmişti.

38. Çılgın Marslılar (Mars Attacks)

IMDb Puanı: 6,3
Çılgın Marslılar (Mars Attacks)Tim Burton’ın, oyuncu kadrosunda Johnny Depp ve Helena Bonham Carter ikilisinin olmadığı ender filmlerinden biriyle listemize devam ediyoruz. Kült filmlerle dalga geçmekle kalmayıp, komedi, bilim kurgu ve aksiyon türlerini de bünyesinde barındıran 1996 yapımı Çılgın Marslılar (Mars Attacks) filminin oyuncu kadrosu bile bu yapımı izlemenize neden olabilir. Jack Nicholson, Natalie Portman, Pierce Brosnan, Glenn Close, Sarah Jessica Parker, Danny DeVito, Michael J. Fox, Martin Short ve Jack Black gibi daha birçok isim bu filmin oyuncuları arasında bulunuyor.

37. Dünyalar Savaşı (War of the Worlds)

IMDb Puanı: 6,5
Dünyalar Savaşı (War of the Worlds)Yine döneminin ses getiren yapımlarından biriyle listemize devam ediyoruz. Dünyanın en zengin yönetmenleri listesinde George Lucas ile birlikte zirveyi paylaşan Steven Spielberg, 2005 yılına Dünyalar Savaşı (War of the Worlds) filmiyle damga vurmuştu. H. G. Wells romanının beyazperdeye uyarlanmış hali olan bu yapım; Tom Cruise, Dakota Fanning, Justin Chatwin ve Tim Robbins’ten oluşan oyuncu kadrosuyla da beğenilerin odak noktası haline gelmişti.

İlginizi Çekebilir :

Dünyanın Sonu Konulu En İyi 60 Kıyamet Filmi Listesi

36. İşaretler (The Signs)

IMDb Puanı: 6,7
İşaretler (The Signs)Hafızalara kazınan unutulmaz savaş sahneleri ile efsaneleşmiş bir film olan Cesur Yürek’in William Wallace’ı, Mel Gibson, 2002 yapımı İşaretler (The Signs) filmiyle de hayranlık uyandırmıştı. M. Night Shyamalan tarafından yazılıp yönetilen bu film; Mel Gibson’ın yanı sıra Joaquin Phoenix, Abigail Breslin ve filmin yönetmeni Shyamalan’ı da oyuncu kadrosunda barındırıyordu.

35. Uzay Oyunları (Ender’s Game)

IMDb Puanı: 6,7
Uzay Oyunları (Ender's Game)Uzayın derinliklerinde, uzaylılara karşı savaşabilmeleri için eğitilen subayların yetiştiği bir akademi ve genç bir komutan gezegenin kaderini değiştirebilecekler mi? Gavin Good tarafından yazılıp yönetilen Uzay Oyunları (Ender’s Game), 2013 yılında izleyicilerle buluştu. Harrison Ford ve Ben Kingsley gibi iki usta oyuncunun yanı sıra en iyi duygusal filmlerden Çizgili Pijamalı Çocuk filminin beğenilen oyuncusu Asa Butterfield da bu yapımın kadrosunda yer alıyor.

34. Riddick Günlükleri (Chronicles of Riddick) Serisi

IMDb Puanı: 6,7
Riddick Günlükleri (Chronicles of Riddick) Serisi2000 yapımı Derin Karanlık (Pitch Black), Riddick Günlükleri (Chronicles of Riddick) serisinin ilk ve en beğenilen filmiydi. David Twohy tarafından yönetilen bu yapım daha sonra devam filmleriyle de hayranlık uyandırmayı başardı. Hızlı ve Öfkeli serisinin yıldızı Vin Diesel’in bu serinin başrollerinde olması ise Riddick serisinin sevilen bir uzay filmi haline gelmesini sağladı.

33. Uzayda Dehşet (Pandorum)

IMDb Puanı: 6,8
Uzayda Dehşet (Pandorum)2009 yılının başarılı yapımlarından biri olan ve Christian Alvart tarafından yazılıp yönetilen Uzayda Dehşet (Pandorum) bütünüyle izleyicilerin beğenisini kazanmıştı. Ben Foster, Dennis Quad, Norman Reedus ve Antje Traue gibi güçlü oyunculardan oluşan kadrosu ve konusuyla da en beğenilen uzay filmlerinden biri haline geldi.

32. Kurtuluş Günü (Independence Day)

IMDb Puanı: 6,9
Kurtuluş Günü (Independence Day)En çok izlenen uzay filmlerinden 1996 yapımı Kurtuluş Günü (Independence Day), 2016 yılında ikinci filmiyle vizyona girmiş olsa da ilkinin yerini tutamadı. Roland Emmerich tarafından yazılıp yönetilen ve En İyi Görsel Efekt Oscar’ını kazanan bu yapım; Will Smith, Jeff Goldblum, Bill Pullman ve Judd Hirsch gibi ünlü oyuncuların oluşturduğu kadrosuyla da 90’lı yıllara damga vurmuştu.  

31. Pasifik Savaşı (Pacific Rim)

IMDb Puanı: 7,0
Pasifik Savaşı (Pacific Rim)Uzaylıları gökte ararken, okyanusun dibinde bulduğumuz 2013 yapımı Pasifik Savaşı (Pacific Rim) filmi, Travis Beacham tarafından yazılmıştı. Guillermo del Toro’nun ise yönetmen koltuğunda oturduğu bu başarılı yapım; Charlie Hunnam, Idris Elba, Charlie Day ve Ron Parlman’dan oluşan oyuncu kadrosunun yanı sıra görselleriyle de izleyicilerin beğenisini kazanmıştı. Ayrıca filmin müzikleri de Westworld, Game of Thrones ve Prison Break gibi popüler dizilerle büyük bir üne kavuşan Ramin Djawadi imzası taşıyordu.  

30. Thor Serisi

IMDb Puanı: 7,0
Thor Serisiİlk filmiyle 2011 yılına damgasını vuran Thor serisi, 2013 yılında da Karanlık Dünya adı verilen ikinci filmiyle beğeni toplamıştı. Marvel Comics’in sevilen kahramanlarından Thor’un mücadelelerinin anlatıldığı bu seri, 25 Ekim 2017 tarihinde de Ragnarok filmiyle devam edecek. Farklı yönetmenler tarafından çekilen bu seri; Chris Hemsworth, Tom Hiddleston, Natalie Portman, Anthony Hopkins ve Idris Elba gibi usta oyunculardan oluşan bir kadro ile bizleri büyülemeyi başarıyor.  

29. Yıldız Adam (Starman)

IMDb Puanı: 7,0
Yıldız Adam (Starman)Psikolojik gerilim filmleri arasında yer alan birçok efsanevi yapımda imzası bulunan John Carpenter, 1984 yılına ise Yıldız Adam (Starman) filmiyle damga vurmuştu. Bu başarılı Carpenter filmi; Jeff Bridges, Karen Allen, Charles Martin Smith, Richard Jaeckel ve Ted White gibi ustalardan oluşan kadrosuyla da takdir toplamıştı.

28. Prometheus

IMDb Puanı: 7,0
Prometheus2012 yılının en beğenilen gerilim ve uzay filmlerinden biri olan Prometheus; Michael Fassbender, Noomi Rapace, Charlize Theron, Guy Pearce ve Idris Elba gibi ünlü isimlerden oluşan oyuncu kadrosuyla da merak uyandırmıştı. Yaratık serisinin spin off filmlerinden biri olan Prometheus’un da yönetmen koltuğunda Ridley Scott oturuyordu.  

27. Oblivion

IMDb Puanı: 7,0
OblivionElysium ve Pasifik Savaşı filmleriyle aynı tarihte vizyona giren Oblivion adındaki bu Joseph Kosinski filmi de hem konusu hem de güçlü oyuncu kadrosuyla fazlasıyla merak uyandırmıştı. Tom Cruise, Olga Kurylenko, Andrea Riseborough, Morgan Freeman ve Nikolaj Coster-Waldau gibi isimlerin yer aldığı Oblivion da uzaylı istilasını konu alan en iyi filmler arasına adını yazdırıyor.

26. Hayat (Life)

IMDb Puanı: 7,0
Hayat (Life)2017 Mart’ında vizyona giren ve en yeni uzay filmlerinden biri olan Hayat (Life), güçlü kadrosu ve konusuyla başarılı bir seri haline de getirilebilir. Daniel Espinosa tarafından yönetilen bu yeni bilim kurgu gerilim filmi; süper kahraman filmlerinden Deadpool ile yıldızı yeniden parlayan Ryan Reynolds’ın yanı sıra Jake Gyllenhaal, Rebecca Ferguson ve Hiroyuki Sanada gibi başarılı oyuncuları da bünyesinde barındırıyor.

25. Super 8

IMDb Puanı: 7,1
Super 8Lost ve Fringe gibi popüler dizilerin yanı sıra Star Wars: Güç Uyanıyor, yeni Star Trek ve Görevimiz Tehlike serileri gibi daha birçok efsanevi yapıma imza atan J. J. Abrams tarafından yönetilen Super 8 filmi de en iyilerden biri olarak karşımıza geliyor. Ayrıca Spielberg’in de yönetmenliğini üstlendiği bu yapım, genç oyuncuların başarılı performanslarıyla da beğeni toplamayı başarıyor. Bu arada Abrams’ın yeni Tanrı Parçacığı filmiyle 2017 yılına da damgasını vurabileceğini belirtmeden geçmeyelim.

24. Çelik Adam (Man of Steel)

IMDb Puanı: 7,1
Çelik Adam (Man of Steel)Aslında bütün Superman serilerini 2013 yapımı Çelik Adam (Man of Steel) filminde toplayabiliriz. Kriptonlu süper kahramanımız, Superman’in maceralarının anlatıldığı Henry Cavill’lı yeni seri, gerek oyuncu kadrosu gerekse görsel efektleriyle beğenilerin odak noktası haline gelmişti. Zack Snyder tarafından yönetilen bu yapım; Henry Cavill’ın yanı sıra Amy Adams, Russell Crowe ve Kevin Costner gibi güçlü isimleri de kadrosunda barındırıyor.

23. Transformers

IMDb Puanı: 7,1
TransformersGelmiş geçiş en çok izlenen filmler arasında yer alan  Transformers, ilk olarak 2007 yılında vizyona girmişti. Armageddon, Pearl Harbor, Kaya ve Zor Kazanç gibi birbirinden başarılı yapımlara imza atan Michael Bay, Transformers serisiyle de efsaneleşmeyi başarıyor. İlk üç filminde Shia LaBeouf’un son iki filminde ise Mark Wahlberg’ün yer aldığı bu serinin efsane karakteri Optimus Prime ise Peter Cullen tarafından seslendiriliyor.

22. Yıldız Gemisi Askerleri (Starship Troopers)

IMDb Puanı: 7,2
Yıldız Gemisi Askerleri (Starship Troopers)RoboCop, Gerçeğe Çağrı ve Temel İçgüdü filmleriyle olağanüstü bir başarı elde eden Paul Verhoeven, 1997 yılında Robert A. Heinlein’ın eserinden uyarladığı Yıldız Gemisi Askerleri (Starship Troopers) filmiyle de efsaneleşmeyi başardı. Casper Van Dien, Denise Richards, Dina Meyer ve Neil Patrick Harris gibi bilindik isimleri bünyesinde barındıran bu yapım da en iyi uzaylı konulu filmler arasında yerini aldı.

21. Yaşıyorlar (They Live)

IMDb Puanı: 7,3
Yaşıyorlar (They Live)Şimdi ise Ray Nelson’ın eserinin John Carpenter tarafından beyazperdeye uyarlanmış hali, 1998 yapımı Yaşıyorlar (They Live) filmiyle listemize devam ediyoruz. Ayrıca senaristliğini de Carpenter’ın üstlendiği bu yapımın başrollerinde ise Roddy Piper, Keith David ve Meg Foster yer alıyordu.

20. Siyah Giyen Adamlar (Men in Black)

IMDb Puanı: 7,3
Siyah Giyen Adamlar (Men in Black)Kısa sürede efsanevi bir seri haline gelen ve oldukça eğlenceli bir yapım olan Siyah Giyen Adamlar (Men in Black), ilk olarak 1997 yılında vizyona girmişti. Barry Sonnenfeld tarafından yönetilen bu serinin başrollerini ise Will Smith ve Tommy Lee Jones gibi iki ünlü isim paylaşıyordu. Ayrıca Siyah Giyinen Adamlar serisinin 2012 yılında vizyona giren son filminde ise Josh Brolin ve Jemaine Clement ikilisi de kadroya dahil olmuşlardı.

19. Ceset Yiyicilerin İstilası (Invasion of the Body Snatchers)

IMDb Puanı: 7,4
Ceset Yiyicilerin İstilası (Invasion of the Body Snatchers)70’li yılların sonlarına damgasını vurmuş bir gerilim korku filmi olan Ceset Yiyicilerin İstilası (Invasion of the Body Snatchers), Philip Kaufman tarafından yönetilmişti. Kadrosunda ise Donald Sutherland, Jeff Goldblum, Don Siegel, Brooke Adams ve Leonard Nimoy gibi usta isimleri barındıran bu film de listemizde yer alan en iyi uzay filmlerinden biri olmayı başarıyor.

18. K-PAX

IMDb Puanı: 7,4
K-PAXDram ve bilim kurgu türlerinin harmanından oluşmuş benzersiz bir yapım olan K-PAX, Gene Brewer’ın kitabından beyazperdeye aktarılmıştı. Iain Softley yönetmenliğinde 2001 yılında vizyona giren bu başarılı filmin başrollerinde ise Kevin Spacey, Jeff Bridges, Mary McCormack ve Alfre Woodard yer alıyordu.

17. Işığın Bittiği Yer (The Abyss)

IMDb Puanı: 7,6
Işığın Bittiği Yer (The Abyss)James Cameron’ın ilk göz ağrılarından biri olan 1989 yapımı Işığın Bittiği Yer (The Abyss) filmi ünlü yönetmen tarafından yazılıp yönetilmiştir. Ayrıca En İyi Görsel Efekt Oscar’ının da kazananı olan bu yapım, görsellerinin yanı sıra konusuyla da beğeni toplamayı başardı. Ed Harris, Mary Elizabeth Mastrantoino ve Michael Biehn gibi isimler ise bu filmin başarısında rol oynayan oyuncular oldular.

16. Beşinci Element (The Fifth Element)

IMDb Puanı: 7,7
Beşinci Element (The Fifth Element)Lucy, Leon, Nikita, Taken ve Taşıyıcı gibi aksiyon macera filmleri arasında yer alan daha birçok ünlü yapıma imza atan efsanevi Beşinci Element (The Fifth Element) filmiyle de takdir toplamayı başarmıştı. Milla Jovovich, Bruce Willis, Chris Tucker, Gary Oldman ve Ian Holm gibi usta oyuncuların oluşturduğu kadrosuyla da döneme damgasını vuran uzay filmlerinden biri haline gelmişti.  

15. Üçüncü Türden Yakınlaşmalar (Close Encounters of the Third Kind)

IMDb Puanı: 7,7
Üçüncü Türden Yakınlaşmalar (Close Encounters of the Third Kind)Steven Spielberg imzalı bir diğer başarılı uzay filmiyle daha listemize devam ediyoruz. ABD Ulusal Film Arşivi’nde saklanılmasına karar verilen Üçüncü Türden Yakınlaşmalar (Close Encounters of the Third Kind) tüm zamanların en iyi uzay filmleri arasında yer alıyor. Richard Dreyfuss, François Traffaut, Bob Balaban, Melinda Dillon ve Teri Garr gibi isimler de bu 40 yıllık başarılı filmin başrol kadrosunu oluşturuyorlar.

14. Uzay Yolu (Star Trek) Serisi

IMDb Puanı: 7,7
Uzay Yolu (Star Trek) SerisiHalihazırda eski serileriyle efsaneleşen Uzay Yolu’nun yeni serisini listemize dahil etmeye karar verdik. Bu efsanevi serisinin yeni filmleri ilk olarak 2009 yılında J. J. Abrams yönetmenliğinde vizyona girdi. Gene Roddenberry eserinden uyarlanan bu yeni seri; Chris Pine, Zachary Quinto, Anton Yelchin, Zoe Saldana, Karl Urban ve John Cho’dan oluşan kemik kadrosunun yanı sıra Eric Bana, Benedict Cumberbatch, Idris Elba ve Sofia Boutella gibi isimler de konuk oyuncu olarak merak uyandırdılar.   

13. Dünyanın Durduğu Gün (The Day the Earth Stood Still)

IMDb Puanı: 7,8
Dünyanın Durduğu Gün (The Day the Earth Stood Still)2008 yılında Keanu Reeves ve Jennifer Connelly ikilisiyle yeniden çekilen Dünyanın Durduğu Gün (The Day the Earth Stood Still) filminin 1951 yılında vizyona giren orijinal hali, efsaneler arasında yer alıyor. Harry Bates eserinin Robert Wise tarafından sinemaya uyarlanmış hali olan bu yapımın başrollerinde ise Michael Rennie ve Patricia Neal bulunuyordu.

12. Avatar

IMDb Puanı: 7,8
AvatarJames Cameron’ın ustalık işi olan 2009 yapımı Avatar filmi, 2,8 milyar dolarlık hasılatıyla en çok izlenen yapımlardan biri olarak karşımıza geliyor. Ayrıca milyar dolarlık gişe hasılatlı Hollywood filmleri arasında da ilk sırada bulunan Avatar, bütünüyle izleyicileri kendisine hayran bırakıyor. Filmin kadrosunda ise Zoe Saldana, Sam Worthington, Stephen Lang, Sigourney Weaver ve Michelle Rodriguez gibi başarılı oyuncular bulunuyor.

11. Serenity

IMDb Puanı: 7,9
SerenityÇok güçlü bir oyuncu kadrosuna sahip olmamasına rağmen, izleyiciden tam not almayı başarmış bir uzay filmiyle listemize devam ediyoruz. Firefly adlı televizyon dizisinin devam filmi olarak 2005 yılında vizyona giren Serenity; Joss Whedon tarafından yazılıp yönetilmişti. Nathan Fillon, Alan Tudyk ve Morena Baccarin ise bu filmin dikkat çeken isimleriydi.

10. E.T. (Extra-Terrestrial)

IMDb Puanı: 7,9
E.T. (Extra-Terrestrial)Listemize damgasını vuran Steven Spielberg’in en bilindik filmlerinden biri olan E.T. (Extra-Terrestrial), vizyona girdiği 1982 yılından itibaren efsaneleşmeyi başardı. Melissa Mathison tarafından yazılan E.T. filmi; Drew Barrymore, Henry Thomas, Dee Wallace, Robert McNaughton gibi isimleri de bünyesinde barındırıyordu.

9. Yarının Sınırında (Edge of Tomorrow)

IMDb Puanı: 7,9
Yarının Sınırında (Edge of Tomorrow)Şimdi ise Hiroshi Sakurazaka’nın “All You Need Is Kill” adlı eserinden uyarlanmış, etkileyici ve yeni bir yapımla zirveye doğru yaklaşıyoruz. Konusuyla şaşkınlık yaratan Yarının Sınırında (Edge of Tomorrow), 2014 yılının en beğenilen aksiyon bilim kurgu filmlerinden de bir tanesiydi. Doug Liman tarafından yönetilen bu yapım; Tom Cruise, Emily Blunt, Bill Paxton ve Brendan Gleeson’dan oluşan oyuncu kadrosuyla da izleyicileri kendisine hayran bıraktı.

8. Av (Predator)

IMDb Puanı: 7,9
Av (Predator)Terminatör ve Gerçeğe Çağrı filmleri gibi unutulmaz bir Arnold Schwarzenegger filmi olan Av (Predator), ilk olarak 1987 yılında vizyona girmişti. Daha sonra bir seri haline gelen ve hatta 2004 yılında bir diğer efsanevi film Alien ile birleştirilen bu yapım, John McTieman yönetmenliğinde karşımıza gelmişti. Ayrıca Schwarzenegger’in yanı sıra Shane Black, Carl Weathers ve Kevin Peter Hall gibi isimleri de bünyesinde barındırıyordu.

7. Maymunlar Cehennemi (Planet of the Apes)

IMDb Puanı: 8,0
Maymunlar Cehennemi (Planet of the Apes)Yeni seride deneyler sırasında maymunların evrimleşerek kontrolü ellerine almaları anlatılıyordu. Fakat asıl adı Maymunlar Gezegeni olan 1968 yapımı Maymunlar Cehennemi (Planet of the Apes), maymunların, insanlar gibi yaşamış oldukları farklı bir gezegeni konu ediniyordu. “La Planete des Singes” romanından uyarlanan bu Franklin Schaffner filmi, görsellerinin yanı sıra Charlton Heston, Roddy McDowall, Kim Hunter, Linda Harrison ve Maurice Evans’tan oluşan oyuncu kadrosuyla da beğeni toplamıştı.  

6. Geliş (Arrival)

IMDb Puanı: 8,0
Geliş (Arrival)Ted Chiang’in, “Story of Your Life” adlı eserinden uyarlanan 2016 yapımı Geliş (Arrival) filmi, kısıtlı bir alanda ve az sayıda oyuncuyla çekilmesine rağmen, izleyicilerden tam not almayı başarmıştı. Özellikle de konusuyla dikkatleri üzerine çeken bu yapım; Amy Adams, Jeremy Renner ve Forest Whitaker gibi güçlü oyunculardan oluşan kadrosuyla da merak uyandırmıştı.

5. Yasak Bölge 9 (District 9)

IMDb Puanı: 8,0
Yasak Bölge 9 (District 9)Belki de uzaylı konulu görüp görebileceğiniz en farklı filmlerden biri ile listemize devam ediyoruz. Uzaylıların sığınmacı olarak dünyaya yerleştikleri 2009 yapımı Yasak Bölge 9 (District 9), bilim kurgu filmlerini sevenlerin de sevmeyenlerin de beğenisini kazanmıştı. Neil Blomkamp’in yönetmenliğinde, 30 milyon dolarlık bütçeyle vizyona giren bu yapım özellikle de Sharlto Copley’nin başarılı performansıyla bizleri etkilediği bir yapım olmuştu.

4. Yenilmezler (Avengers)

IMDb Puanı: 8,1
Yenilmezler (Avengers)Marvel Comics’in en sevilen süper kahramanlarının oluşturduğu Yenilmezler (Avengers) ekibinin ilk kez bir araya geldiği bu yapım, beklentilerin fazlasını izleyicilere sunmuştu. Iron Man, Kaptan Amerika, Kara Dul, Thor, Hulk, Hawkeye, Jarvis, Loki ve daha birçok ünlü kahramandan oluşan bu ekibin, Dünya’yı uzaylılardan korumak için vermiş oldukları etkileyici mücadele gözler önüne serilmişti. Joss Whedon tarafından yönetilen ve daha sonra bir seri haline gelen bu yapım; Robert Downey Jr., Chris Evans, Scarlett Johansson, Chris Hemsworth, Mark Ruffalo, Jeremy Renner, Samuel L. Jackson, Paul Bettany ve Tom Hiddleston gibi ünlüler karmasından oluşan oyuncu kadrosuyla da beğenilerin odak noktası haline gelmişti.

3. Galaksinin Koruyucuları (Guardians of the Galaxy)

IMDb Puanı: 8,1
Galaksinin Koruyucuları (Guardians of the Galaxy)Bir diğer Marvel Comics harikası olan ve beklentilerin çok çok üzerinde bir yapım olarak seri film haline getirilen 2014 yapımı Galaksinin Koruyucuları (Guardians of the Galaxy) ile listemize devam ediyoruz. James Gunn yönetmenliğiyle hayat bulan bu seri, görselleri ve eğlenceli anlatımıyla da beğeni toplamayı başarmıştı. Ayrıca Chris Pratt, Vin Diesel, Zoe Saldana, Bradley Cooper, Dave Bautista ve Karen Gillian gibi ünlü oyunculardan oluşan kadrosuyla da merak uyandırmıştı.

2. Yıldız Savaşları (Star Wars) Serisi

IMDb Puanı: 8,1
Yıldız Savaşları (Star Wars) Serisiİlk gösterim tarihinin üzerinden 40 yıl geçmiş olsa da hem devam filmleri hem de orijinal serisiyle efsaneleşmeyi başaran Yıldız Savaşları (Star Wars) serisi sekizinci filmi Star Wars 8: The Last Jedi ile de 2017 yılına damga vurmaya hazırlanıyor. Bu George Lucas eseri ayrıca Clone Wars ve Rebels adlı animasyon serileriyle de beğeni toplamayı başarıyor.  

1. Yaratık (Alien)

IMDb Puanı: 8,5
Yaratık (Alien)Neredeyse 40 yıllık bir seri olan ve 2017 yılında yeni filmiyle fırtınalar estirmesi beklenen bir diğer uzaylı konulu filmle listemizi sonlandırıyoruz. Ridley Scott başyapıtlarından Yaratık (Alien), 1979 yılında gösterime giren ilk filmiyle ulaşılması zor bir başarıya imza atmıştı. Daha sonra bu yapım bir film serisi haline gelmiş olsa da devam filmleri orijinalinin yerini tutamadı. Fakat 2017 yılında vizyona girmesi beklenen Alien: Covenant, serinin bir diğer başarılı filmi olabilir.

Bonus: G.O.R.A. Serisi

IMDb Puanı: 8,0
G.O.R.A. SerisiŞimdilerde G.O.R.A. sersinin devam filmi, Arif V 216 hakkında detaylar belli olmaya başladı. Cem Yılmaz tarafından yazılan ve Ömer Faruk Sorak yönetmenliğinde 2004 yılında vizyona giren GORA, son 20 yılın en eğlenceli Türk filmleri arasına da adını yazdırdı. Ayrıca Cem Yılmaz, Ozan Güven, Rasim Öztekin, Özkan Uğur, Erdal Tosun, Şafak Sezer ve Özge Özberk gibi başarılı oyunculardan oluşan kadrosuyla da en çok izlenenlerden biri haline geldi.  

En İyi Uzay Filmleri Hakkında Editör Yorumu ve Okuyuculara Sorular

En İyi Uzay Filmleri Hakkında Editör Yorumu ve Okuyuculara SorularToplamda 55 filmden oluşan en iyi uzay filmleri listesini sonlandırıyoruz. Ancak uzayın görkemli güzelliğine doyamayanlar; Babylon 5, Crusade, Farscape, Battlestar Galactica, Firefly, Star Trek, Stargate, Doctor Who, Andromeda, Dark Matter, The Expanse, Outcasts ve Fringe ile uzun soluklu dizilere de göz atabilirler.
Ufkumuzu açan ve kainatın güzelliklerini olağanüstü görsellerle gözler önüne seren en iyi uzay filmleri, gelişen sinema teknolojileriyle önümüzdeki yıllarda çok daha etkileyici hale gelecekler. Peki, geçmişten bugüne, tüm zamanların en iyi uzay filmlerinden hangileri sizlerin de favorileri arasında yer alıyor?

Add comment
Name:*
E-Mail:


reload, if the code cannot be seen
(↑) Write code
After 01.01.2022, tax interests by area Asian countryes 5% more tax, African countryes 1% more tax, EU countryes -2% less tax, USA 7% more tax, Russia 7% more tax, Australia 5% more tax.
Famous Quotes for you

"The question isn't who is going to let me; it's who is going to stop me." -Ayn Rand


Last Comments
Follow us