Cooperation Google Google Google Google
Portal Site Nedir?
Portal Site Nedir?
Portal terimi dilimizde birden çok içeriği aynı anda bünyesinde barındıran internet sitelerini nitelemek için kullanılır. Sözlük anlamı;ana kapı gibi bir anlama gelirken, terim olarak bir web sitesi içinde birden çok seçeneğe götüren ana sayfa anlamına gelir. Örneğin portal site ana sayfasında haberler, sohbet, alışveriş, müzik, eğlence, seyahat, turizm, ekonomi, finans gibi etkinliklerle görünür. İnternet kullanıcısı bu ana başlıklar içerisinden kendi ilgisine hitap edeni seçer ve o konuyla ilgili görsel ve içeriklere ulaşır.Web sitesinin amacı;web sitesini ziyaret eden kullanıcının, ilgi ve merakını uyandıracak başlıklar altında çok sayıda konu içermesidir ki,giren ziyaretçi siteden memnun kalsın ve amaçladığı bilgi ya da işleme ulaşabilsin.
Portal site tasarımında ön plana çıkarılan nokta, hangi web sitesi kendi alanında daha iyi ise o konuda arama motorları üzerinde diğer sitelerden önce kullanıcıya görünmektir. Bugün birçok gazete ve dergi, internet ağ sağlayıcısı firmalar, bilgisayar ve internetle ilgili yazılım hizmeti veren firmalar, arama motorları neredeyse kendi başlarına birer portal sitesi haline gelmiştir. Tasarımı etkili ve kaliteli,içeriği çeşitli ve güncel, ara yüzü kolay ve kullanışlı olan portal siteleri, kendi emsallerindeki diğer portal sitelerine göre kullanıcılar için daha tercih edilir olmaktadır.
Portal sitelerin kazandırdığı en büyük fayda şüphesiz bilgiye ulaşmaktır. Bilgiye ulaşımda faal ve uygun maddi düzeyde olan portal site, iletişim noktasında müşteri ve çalışanları arasında koordinasyonu sağlarlar.  Bilgiye erişim noktasında insanların işini kolaylaştıran portal siteler tek bir noktadan istenilen alanda bilgi edinilmesine yardımcı olur. Müşteri iletişiminin sağlanması, o müşterilerin edinmeye çalıştığı hizmet ya da ürüne olan erişim imkanını kolaylaştırmaktadır. Yine partnerlerle olan iletişim de bu şekilde kolaylaşır. Maliyet açısından da firmalara büyük kolaylıklar getiren portal siteler gerek iletişim gerekse kırtasiye ve yönetim giderleri noktasında maliyeti düşürürler.
Neden Portal Site?
Web siteleri belli amaçlar üzerine kurulmaktadır. Bu amaçlardan en önemlisi daha geniş bir hedef kitleye ulaşmaktır. Kurum ve kuruluşlar, belediyeler, dernek ve vakıflar genelde kendi misyonlarını insanlara anlatmak için, şirket ve firmalar ise ürün tanıtımı, pazarlaması ve satışı yapmak için interneti bir araç olarak kullanır. Günümüzde internet ağının yaygınlaşarak insanlar tarafından kullanılması, bu sayılan firma ya da kuruluşların, amaçlarını internet üzerinden web siteler aracılığıyla gerçekleştirmelerine yöneltmiştir. Bunun için belirlenen hedef kitle internet kullanıcılarıdır. İnternet kullanıcıları ise arama motorlarından erişebildikleri onlarca portal sitesi içinden en çok beğendiklerini tercih ederler. İşte bunun farkında olan kurum ve firmalar portal site tasarımında en çok insanların bu ilgisini kazanmayı hedefler. Bunun için de normal web siteleri yerine portal siteler oluşturarak, tek bir konuda hizmet sunmak yerine birden çok konu sunarak seçimi kullanıcının tercihine bırakmaktadırlar.
Portal Sitenin Avantajları
Portal siteleri hem siteyi kuran firma ya da kuruluşlar açısından hem de kullanıcılar arasından birçok avantaj içerir.
-Kullanıcılar Açısından: Kullanıcılar, birçok konu içerisinden sadece ilgi duydukları alanda bilgi edinimi yapabilmektedir. Ayrıca portal siteler üzerinde profil oluşturarak kendi özel sayfalarını dizayn etme, mail gönderip alabilme, resim paylaşabilme gibi birçok avantaja sahiptirler. Yine sitenin kendine tanıdığı imkan doğrultusunda o portal sitesi ile ilgili görüş ve öneri belirtebilme, o portal site üyeleri ile tanışıp sohbet odalarında sohbet edebilme gibi olanaklara da ulaşabilirler.
-Sahipleri Açısından: Portal site kurmayı tercih eden firma ya da kuruluşlar, sitelerinin bazı bölümlerini üyelere kapatma yetkisine sahiptir. Yine kendi portal sitesi için üyeleri arasından yönetici belirleme ya da yazar kadrosu oluşturma yetkisine sahip olurlar. Kendi siteleri için özelleştirme yetkisi, üyeleri için form oluşturarak onlardan gelen talep doğrultusunda bir veri tabanı hazırlayabilme seçeneği, kısa bir eğitimden geçerek içerik ekleyebilme, portal sitesi menüsündeki seçenekleri çoğaltıp azaltabilme ya da düzenleme yapabilme gibi avantajları da vardır. Hatta ileri tarihteki bir etkinlik için bugünden içerik hazırlayarak o tarih geldiğinde içeriği otomatik olarak ekleyebilme gibi özelliklere sahip olan portal sitesi sahipleri için bu çok daha cazip bir web sitesi türüdür.
Portal Sitenin Yararları
Portal sitelerin kurum ve firmalara sağladığı avantajlar arasında;
– Edinilmek istenen bilgiye kolayca ulaşımı sağlaması
– Ticareti ya da tanıtımı yapılan ürünlerde verimi artırması
– Portal site kullanmayı tercih eden kullanıcılara zaman kazandırması,
– Müşterinin daha çabuk ve doğru kararı vermesini sağlaması
– Çalışanlarla arasında etkin bir iletişim kurmayı sağlaması,
– İşbirliğinde daha etkin olmayı sağlaması,
– Kullanıcılar açısından bilmedikleri konuların varlığından haberdar olmayı sağlaması
– Firmalar arasında rekabet konusunda avantaj sağlaması
– İş ortakları ve tedarik edenler arasında etkin bir iletişim sağlaması
– Bilgi teknolojisi konusunda geri planda bırakılan işleri azaltması sayabiliriz.
Portal Sitenin Özellikleri
Portal siteler özellikleri açısından şu şekilde sınıflandırılabilir;
  • Entegrasyon: Portal site kullanıcılarının tek bir kaynaktan tüm içreğe ulaşabilmeleri demektir.
  • Özelleştirme: Kullanıcılar kendi ihtiyaçlarına göre portal sitelerde özelleştirme sağlayabilirler.
  • Kategorizasyon: Bilgiye erişme noktasında portal sitelerin çeşitli katogorilere ayrılabilmesidir.
  • Kişiselleştirme: Portal sitelerde her kullanıcı kendi arzusuna göre bir içeriğe erişebilir.
  • Arama: Ulaşılmak istenen bilgiyi kolayca arayabilme imkanı sağlar.
  • Güvenlik: Portal sitelerde içeriğe erişirken yetkilendirme ve kimlik denetimi yapılabilir.
Portal site, türleri açısından kapsamına, hedef kitlesine, sektöre, sitelerin amaçlarına ve sektörüne göre sınıflandırılabilir. Örneğin, sektöre göre portal sitelerini kamu portalları ve özel kurum portalları olarak, amaçlarına göre portal siteleri; bilgi, tanıtım, eğitim, e-ticaret, endüstri ve topluluk portalları olarak, konusuna göre portal siteleri; sağlık, eğitim, turizm, kültür-sanat, müzik, eğlence, finans ve haber portalları olarak sınıflandırmak mümkündür.
Portal Yönetim Yazılımları
Portal web siteleri, yönetim yazılımları denildiğinde portal sitenin kurulumunu ve yönetimini hazırlayan server yazılımlar akla gelir. Bu yazılımlar web tasarım firmaları tarafından ticari paketler halinde ya da tek başına satılmaktadır. Bu yazılımlar arasında platform ve diğer bazı özellikler açısından farklılıklar bulunur. Portal site kurmak isteyenler bu yazılımlar içinden birini tercih ederler.
Portal Site İle Web Site Arasındaki Farklar
Kurumsal web siteleri, işletmeyle ilgili bilgi ve olayların tek bir alan adıyla değişik sayfalar altında toplandığı sitelerdir. Web siteler içerik açısından yazı,  görsel ve videolardan oluşur. Portal site ise tıpkı sözlük anlamındaki gibi bir giriş kapısının sadece bir geçiş noktası olarak düşünülebilir. Yani portal site, web siteye oranla o web sitesine giriş olarak tanımlanabilir. Bunu somut bir örnekle şöyle anlatabiliriz; Google tek başına bir web site olmakla beraber ayrıca bir portal sitedir, çünkü kullanıcılarına birden fazla web hizmetleri seçeneği sunar. Web site içerisinde yüz binlerce başka web sayfalarının, oyun panellerinin, alış veriş sayfalarının, e- mail kutularının gösterildiği bir hale gelmesini sağlayan ve o sitenin portal site olmasını sağlayan birçok sayfa bulunur. Bir web portal sitesi hem iyi bir bilgi kaynağı hem de içerdiği verilerin birbirlerinden değişik kaynaklarla yeniden kazanılmasını sağlar.

Add comment
Name:*
E-Mail:


reload, if the code cannot be seen
(↑) Write code
After 01.01.2022, tax interests by area Asian countryes 5% more tax, African countryes 1% more tax, EU countryes -2% less tax, USA 7% more tax, Russia 7% more tax, Australia 5% more tax.
Famous Quotes for you

"Life is either a daring adventure or nothing at all." -Helen Keller


Last Comments
Follow us