10 Mantar Çeşidi Yenilebilir ve Yetiştirilebilir !Yenilebilen Mantar Türleri 
Ülkemiz bitki örtüsünün çeşitliliği sayesinde yemeklik mantar konusunda geniş imkanlara sahiptir. Özellikle kuzey bölgelerde bir çok mantar türü, diğerlerine göre daha az lezzetli olduğu için toplanmamaktadır. Her bölgede bulunan mantar çeşitleri ve isimleri farklıdır.
mantar.gif

1. Biftek Mantarı

Biftek mantarının tadı, ekşimsi ve hafif asidiktir. Renk olarak çiğ ete benzeyen ve kesildiğinde gerçekten kırmızı bir renkte sıvı akıtan biftek mantarı yenilebilen en lezzetli mantarlardan bir tanesidir. Taze toplanmış biftek mantarı daha lezzetlidir ancak pişmesi biraz uzun sürebilir. Taze mantar hafif pembe-kırmızı renginden anlaşılabilir.
biftek-mantari.jpg

2. Borozan Mantarı

Borazan mantarıCantharellaceae familyasından yenebilen mantar türüdür. Latince adı Craterellus Cornucopioides olan bu mantar halk arasında trompet mantarı veya siyah trampet olarak da bilinir. Borazan mantarı, eski yunan mitolojisine göre bolluğu simgeler.
borozan-mantari.jpg

3. Bal Mantarı

Üzerindeki sarı renk nedeniyle bal mantarı olarak adlandırılan mantar, hızlıca yetişebilen ve çoğalabilen bir türdür. İstanbul'da Belgrad Ormanı'nda görmek mümkündür. Şekil olarak yediğimiz kültür mantarlarına en çok benzeyen türdür. Ancak yüksek oranda tüketimi tavsiye edilmez.
bal-mantari-002.jpg

4. Dede Sakalı Mantarı

Yenilebilir mantar türünden olan dede sakalıilkbahar ve sonbahar aylarında, çam ormanının içinde yetişir. Ülkemizde çam ve köknar ormanlarında sıkça bulunur.
dede-sakali-mantari.jpg

5. Doru Renkli Mantar

Avrupa ve Kuzey Amerika'da daha çok görülen bu mantar da sonbaharda kendini daha çok göstermektedir.
doru-renkli-mantar.jpg

6. Kanlıca Mantarı 

Kanlıca mantarı en beğenilen mantarlardan biridir. Soteızgarakızartmaközleme ve hatta ekmek olarak yenebilir. Kanlıca mantarı, halk arasında çıntarçam meltisimelki mantarıkızıliçi mantarı veya tillice mantarı diye de bilinir. Türkiye’de en çok bilinen yaban mantarı türüdür.
kanlica-mantari-.jpg

7. Kar Çanı Mantarı

Etli kalın, beyaz yumuşak olan Kar Çanı, karışık ağaç içinde sokulgan kozalaklı ağaçlarda sonbaharda dağınık olarak bulunur.
kar-cani-mantari-1.jpg

8. Kara Kız Mantarı 

Sivri yapraklı ağaçların bulunduğu bölgelerde yetişir ve nemi çok sever. Bu nedenle Türkiye'de Batı Karadeniz Bölgesi'nde sıklıkla görülmektedir. 
kara-kiz-mantari-.jpg

9. Kaypak Mantar 

İğne yapraklı çamların altında ve kenarındaki çayıryosun ve eğreltiler arasında çok sayıda kümeler halinde görülür. Etli kısmının kokusu meyveye benzer.
kaypak-mantar.jpg

10. Trüf Mantarı

Trüf mantarı diğer mantarlardan farklı olarak toprağın altında yetişir. Mantar toprağa tamamen gömülü veya kısmen dışarı çıkmış olabilir. Bu mantar çeşidi çok nadir bulunduğu için ekonomik anlamda pahalı bir mantar türüdür. 
truf-mantari-.jpg

0
Add comment
Name:*
E-Mail:


reload, if the code cannot be seen
(↑) Write code
www.northkoala.com
Attantion! Stay Home..! Stay Home..! Stay Home..! Stay Home..!
Famous Quotes for you

"Don't judge each day by the harvest you reap but by the seeds that you plant." -Robert Louis Stevenson


Last Comments
Follow us
Flag's Cloud
Flag Counter

WELLCOME TO NORTHKOALA.COM!

Sign in for a closer look at the website
Regstration
Create your own account!

Regster
Sign in
Already registered? Very nice, just sign in!

Enter Website