Turkiyede Gezilecek harika mekanlar


Turkiyede Gezilecek harika mekanlar?

İzmir’de nereye gidilir?

“İzmir” dendikten sonra bence kafanızın estiği her yere gidebilirsiniz. İster tarihi yerlerde gezinti yapmak ister sıcak havanın tadını çıkartmak isterseniz de gece hayatının renkli dünyasına akmak için İzmir son derece ideal yerlerden biridir. Ben, tarihi ve antik yerleri sevdiğim için İzmir’de ilk gideceğim yeri “Selçuk Efes Harabeleri” olarak değerlendirmek istiyorum. Gezerken adeta kendimi tarih kitaplarının sayfaları içinde bulduğum Efes Harabeleri, hem havaların serin olması hem de tarihi dokuları görmek için İzmir’de henüz kalabalık mevsime girilmediği için de daha uygun bir zamandır.
İzmir Selçuk
Sakin ve usul bir köşe arıyorsanız da yine İzmir’in sunduğu güzellikleri değerlendirebilirsiniz. Tabi ki Mart ayında Türkiye’de gezilecek yerleri arayanların muhtemelen ortak noktası sükûnet içinde bir ortamda kafa dinlemek olacaktır. Eğer aynı fikirde isek Sığacık’ın mistik sokaklarına akabilirsiniz. Hem baharı karşılayan mis kokulu bitkilerin kokusunu soluyabileceğiniz hem de istediğiniz sakinliği bulabileceğiniz Sığacık, son derece ideal bir yerdir.
İzmir Sığacık
İzmir tatili, mart ayında bence gayet güzel bir fikirdir. Yazının tamamını İzmir’e ayırmak istemediğim için gidebileceğiniz yerlerin isimlerini vererek diğer şehirlere göz atmayı daha uygun görüyorum. Mart ayında İzmir’e gidecekseniz Şirince, Alaçatı ilçelerini de gezi listenize alabilirsiniz. Tabi ne kadar süre kalacağınızı bilmiyorum siz kendinize göre listeyi biraz daha uzatabilirsiniz.
İzmir Şirince

Harika bir Safranbolu gezisine ne dersiniz?

Ege bölgesinden çıkarak biraz daha Karadeniz kıyılarına yaklaşmak sanırım biraz üşütücü olsa da bence Safranbolu’nun güzellikleri soğuk havanın etkisini yitirmeye yardımcı olabilir. Tarihi sokaklarında, Safranbolu lokumu lezzeti arasında kısa bir gezinti yaparak bence harika zamanlar geçirebilirsiniz. Karabük’ten daha fazla bilinen ve turizm açısından Türkiye’ye önemli katkılarda bulunan tarihi Safranbolu evleri, Mart ayında kaçamak yaparken görülebilecek en güzel yerlerden biridir. Hem tarihi bir gezinti hem de Karadeniz’in bu ayda üşütmeyen serinliği bence kesinlikle değerlendirmeye değer bir fikirdir.

Ankara Beypazarı’nda Beyler gibi gezin

Adı gibi “bey” adına yakıştığı gibi bir tarihe sahip olan Ankara Beypazarı, Türkiye’de Mart ayında gidilecek yerler arasında değerlendirebileceğiniz en güzel seçeneklerden biridir. Bölgesel olarak yazıyı dağıtmayı daha uygun gördüğüm için Ege’den bir kesim, Karadeniz’den bir kesim almak daha cazip geldi nedense… Ankara’ya yakın bir yerde oturuyorsanız ve çok da uzak yerlerde tatil yapmak istemiyorsanız ve görmediyseniz kesinlikle Beypazarı’nı görmenizi öneririm. Burası da hem tarihi yapıları hem de mistik sokaklarıyla insanı kendine çekiyor adeta. Buraya gelirken görebileceğiniz çok sayıda yer var. Her birinin özelliğini ve geçmişini anlatmak yazıyı boğacağından hemen liste vermek istiyorum;

Beypazarı’nda gezilecek yerler:

 • Yaşayan Müze
 • Gümüşçüler Çarşısı
 • Hıdırlık Tepesi
 • İnözü Vadisi
 • Beypazarı sokakları.

Amasra Bartın ile tarihe yolculuk yapın

Mart ayında denize girmek biraz değil çok cesaret ister. Akdeniz bölgesinde Antalya’da tarihi yerleri gezebilir, biraz da olsa hareketli gece saatlerini değerlendirebilirsiniz ama bu bölge daha çok Haziran ayından sonra gezilmeye değer olduğu için ben Karadeniz bölgesinde kalmaya devam edin derim. Karadeniz’de gezilecek çok sayıda yer var mesela Amasra Bartın, bu gezilecek yerler arasında değerlendirebileceğiniz en harika yerlerden biridir. Biraz daha nostaljik ve sakin bir tatil için burayı tercih ettiyseniz ben size Amasra gezilecek yerler listesini vereyim, siz zamanınıza göre değerlendirin.

Amasra gezilecek yerler:

 • Amasra Müzesi
 • Amasra Kalesi
 • Gürcüoluk Mağarası
 • Göldere Şelalesi
 • Ağlayan Ağaç
 • Çekiciler Çarşısı.

Mardin, Diyarbakır, Şanlıurfa gezisine ne dersiniz?

Tarihin gizemli hallerini sever misiniz? Başında da söylediğim gibi ben çok severim. Rotanızı biraz daha güneydoğu illerine çevirirseniz bunu fazlasıyla görebilirsiniz. Mart ayında çok soğuk olmamakla birlikte yaz havasının da hakim olmadığı Mardin’de tarihi evleri ziyaret edebilirsiniz mesela. Mardin gezilecek yerler hakkında daha önce bir yazı kaleme almıştım, isterseniz o yazımı okuyarak şehrin en güzel yerlerini görme şansını elde edebilirsiniz.

Mardin’e gelip gezmişken çok da uzak olmayan Diyarbakır’a yönünüzü çevirebilirsiniz. Burada da çok sayıda tarihi yer sizi bekliyor. Sur ilçesinin yaşanan kötü olaylardan sonra turizme kazandırılmasını fırsat bilerek Hz. Süleyman Camii, Hevsel Bahçeleri, Gazi Köşkü, Ulu Camii gibi yerleri ve hemen caminin yan tarafında uzun tarihi ile ayakta durmayı başaran Diyarbakır Bakırcılar Çarşısı’nı gezebilirsiniz. Zaten Diyarbakır’da gezilecek yerlerin tamamının Sur ilçesinde olması sayesinde 1 gününüzü ayırmanız bile yeterli gelecektir.

Diyarbakır’dan yolunuzu Şanlıurfa’ya çevirebilirsiniz. Urfa, diğer iki ile göre biraz daha sıcak olur Mart ayında. Balıklı Göl tabi ki Urfa’da gidilmesi gereken en önemli yerlerden biridir. Burada ve çevresinde küçük gezintiler yaptıktan sonra zamanınız varsa Halfeti’ye gidebilirsiniz, buradan da insanlığın ilk izlerine rastlanan Çatalhöyük’e gidebilirsiniz.

Bonus: Çanakkale

Son olarak Mart ayında Türkiye’de gidilebilecek yerlerden birinin de Çanakkale olduğunu söylemek istiyorum. Tarihi yapısı, antik yapıları, Çanakkale Şehitliği ile Mart ayında gezilebilecek en güzel yerlere sahip olan kent, kesinlikle değerlendirmeleriniz arasına almanız gereken yerlerden biridir.

Mart ayında Çanakkale gezisi yapmak isteyenlere küçük bir uyarım olacak. Marmara bölgesi, Ege ve Trakya bölgesinin arasında olan şehir, Mart ayında biraz soğuk olabilir bu yüzden giderken tedbirli gitmenizi öneririm.


Add comment
Name:*
E-Mail:


reload, if the code cannot be seen
(↑) Write code

Related Articles For You
www.northkoala.com

Famous Quotes for you

"Tell me and I forget. Teach me and I remember. Involve me and I learn." -Benjamin FranklinLast Comments


Follow us