Karadeniz'in İncisi
Karadeniz'in İncisi Sinop
Karadeniz'in İncisi olarak bildiğimiz Sinop şehri Türkiye'nin en mutlu şehirlerinden biri olarak seçilmiştir.Herkesin birbirini tanıyıp birbirine karışmadığı bu şehir ormanları,denizi,yeme içmesi ile harikulade bir yerdir.

Sinop, Antik Yunan dönemi filozoflarından Diyojen'in doğum yeridir.Bundan 2300 yıl önce Diyojen burada yoksul bir hayat sürmüştü.Yaşam tarzı nedeniyle ona 'Sinik' diyorlardı. Antik Yunanca'da bu kelime 'köpek' anlamına geliyordu. Toplumsal kuralların kişisel özgürlükler ve iyi bir yaşam sürmenin önünde engel olduğuna, doğa kurallarına göre yaşamanın insanı daha çok tatmin ettiğine inanan sinizm felsefesinin kurucusu olarak görülüyordu.
"Diyojen doğa ile barışık basit bir hayatta mutluluğu bulmuş ve insanlara sahip olduklarının tadını çıkarmayı, sahip olmadıklarına ise kafa yormamayı salık vermişti" diye açıklıyor Boğaziçi Üniversitesi Felsefe bölümünden Profesör Stephen Voss.Sadece üzerindeki giysileri ve içinde uyuduğu bir fıçısı vardı ve dini kurallara uymaya çalışanları, siyasi liderleri ve doğal olmayan toplumsal kurallara uyarak yaşayanları eleştiriyordu.Bir söylentiye göre, Büyük İskender Diyojeni görmeye gitmiş ve onu dışarıda otururken bulmuştu. Kraldan bir isteği olup olmadığı sorulduğunda "Gölge etme başka ihsan istemem" demişti.

İnsanlar arasında zengin-fakir ayrımı yok. Her kesimden insan aynı kafelere gidip aynı simiti yiyor, aynı çayı, kahveyi içiyor.
En bilinen özelliği Sinop Cezaevidir.Kale'nin hemen yanında yer alan cezaevi dönemin bir çok yazar,şairine şahitlik yapmıştır.


Bu şehrin en güzel özelliklerinden biri de şehre ait trafik ışıklarının olmaması.İnsanlar birbirlerine saygılı.Ve bu yüzden trafik lambalarına ihtiyaç yok.
Sokakları gezdiğiniz de çoğunluk el yapımı teknelerin yer aldığı dükkanlarla karşılaşmanız mümkün.

Sinop Etnografya Müzesi,Dönemin tarihsel,kültürel bulgularını günümüze aksettirmiş bir mekandır.


Erfelek Şelaleriyle de meşhur olan Sinop görülmeye değer bir şehirdir.


2
Add comment
Name:*
E-Mail:


reload, if the code cannot be seen
(↑) Write code
www.northkoala.com
Attantion! Stay Home..! Stay Home..! Stay Home..! Stay Home..!
Famous Quotes for you

"You have brains in your head. You have feet in your shoes. You can steer yourself any direction you choose." -Dr. Seuss


Last Comments
Follow us
Flag's Cloud
Flag Counter

WELLCOME TO NORTHKOALA.COM!

Sign in for a closer look at the website
Regstration
Create your own account!

Regster
Sign in
Already registered? Very nice, just sign in!

Enter Website