Porsche Müzesi/ Porsche Museum


                                  

Spor ve yarış arabaları markası Porsche’nin Almanya Stuttgart’taki müzesi, 2005 yılında açılan yarışmayı kazanan Viyanalı Delugan Meissl Mimarlar’ın projesidir. Uygulaması 2005 ile 2009 yılları arasında devam eden yapı, firmanın kurulduğu ve tarihi gelişimini yaşadığı alanda bulunuyor. Marka kimliğinin uzantısı ya da ciddi bir yansıması niteliğinde diyebileceğimiz müze, ziyaretçiyi markanın kozmosuna daha ilk karşılaşmada, çevresel etmenlerle sokuyor. Müzenin karşısındaki kavşağa yerleştirilmiş, göğe doğru fırlamış gibi görünen üç otomobil ile hızın ve dinamikliğin vurgulandığı yerleştirme, ilk ipuçlarını veriyor. Bu yerleştirmenin bulunduğu noktada durup karşıya bakıldığında müze, yekpare beyazlığı ile havalanmak üzere olan bir aracı hatırlatıyor. Yapı 140 metre uzunluğunda ve 70 metre genişliğindedir.35 bin ton ağırlığa sahip bu iki aksta da açılı yerleştirilmiş bina, yalnızca üç ayak üzerinde yükseliyor. Hatta bu ‘kolon'lar da binayı taşımakla kalmıyor, yapının iç sirkülasyonun ana damarlarını, yürüyen merdivenlerini ve yatay asansörlerini içlerinde barındırıyorlar. Müzenin diğer bir dominant teması ise araba yarışı. Bugüne dek kazanılmış 28 binin üzerinde yarış birinciliğine vurgu yapmak üzere duvarlarda 150'yi aşkın kupa sergilenmektedir.

Müzede sergilenen nesneler, markanın dışarıda pek sık karşılaşılamayan spor ve yarış otomobilleri ile sıradışı prototiplerden oluşan koleksiyona ait ve bünyesinde 80'den fazla tasarım barındırıyor. 


Berlin-Roma arabası olarak da bilinen Porsche 64'ün el yapımı bir replikası ile başlayan sergi, böylelikle 1939'da planlanmış ancak hiç gerçekleştirilememiş bir şehirlerarası yarışın tek ürününü tanıtıyor. Aynı zamanda Porsche 356 ile başlayarak Porsche spor arabalarının gelecekteki çizgisini belirleyecek tasarımı ortaya koyuyor.


                                                                                                                   PORCHE 911 CARRERA 4S CABRIOLET

                                                                                                                          PORCHE CARRERA GT                                                                                         911 CARRERA RS 2.7


2
www.northkoala.com
Attantion! No have any attantion...
Famous Quotes for you

"Whether you think you can or you think you can't, you're right." -Henry Ford


Last Sharing newsnew

Bebeto Ürün Teşhir Standı

Uygun Fiyata magaza

Alula Shop teamplate for

Follow us
Flag's Cloud
Flag Counter

WELLCOME TO NORTHKOALA.COM!

Sign in for a closer look at the website
Regstration
Create your own account!

Regster
Sign in
Already registered? Very nice, just sign in!

Enter Website